wtorek, maja 17, 2011

10 ogólnych porad dla amatorów makrofotografii

Orchis mascula ssp. signifera
Makrofotografia to ten dział sztuki fotograficznej, który zawsze mnie najbardziej pociągał. Te zbliżenia kwiatów, owadów. Również swego czasu zbliżenia na martwych obiektach takich jak kolczyki czy wisiorki. Jednak nie jest to fotografia łatwa. Poniżej przedstawiam garść porad dla osób chcących rozpocząć przygodę ze zdjęciami makro.


1. Znajdź się blisko


Oczywiste, prawda? Ale nie zawsze chodzi o to, by przysunąć obiektyw na odległość 1 cm od obiektu. Zresztą większość standardowych obiektywów (tzw. kitowych) nie pozwala na podejście bliżej niż 15-20 cm przy szerokim kącie nie mówiąc o wyższych ogniskowych. Dużo lepiej sprawują się tutaj aparaty kompaktowe, których tryb makro (oznaczony zwykle kwiatkiem) pozwala na naprawdę bliski kontakt. Mając lustrzankę musimy wykorzystać obiektywy, soczewki lub konwertery (np. mieszki) dedykowane tylko do tego typu zdjęć. Najlepiej sprawdzają się tutaj te o ogniskowej 100-200mm, gdyż pozwalają na osiągnięcie dobrego odwzorowania z większych odległości.

2. Użyj statywu


Nieodzowny element wyposażenia każdego makrofotografa. Bez statywu fotografowanie z małej odległości może być nie lada wyzwaniem. By oddać wierność szczegółów i zachować ostrość zdjęcia ustabilizuj aparat, włącz tryb wcześniejszego podniesienia lustra (ang. lockup, anti-shock) oraz użyj wężyka spustowego bądź samowyzwalacza.

3. Pilnuj ostrości


Dopilnuj, aby zdjęcie było jak najlepszej ostrości. Oprócz ustabilizowania aparatu (patrz: pkt. 2) użyj przysłony z zakresu F7.1 do F22. Fotografuj równolegle do ułożenia obiektu. Skorzystaj również z podglądu głębi ostrości jeśli masz taką możliwość i w miarę potrzeby skoryguj parametry.

4. Wyłącz autofocus


Choć autofocus jest bardzo przydatnym narzędziem podczas tradycyjnego fotografowania, to przy makrofotografii sprawia głównie same problemy. Wyłącz go, a ręcznie ostrość ustawisz zdecydowanie szybciej i precyzyjniej.

Juncus sp.

5. Zadbaj o tło


Postaraj się, aby tło było w miarę jednolite, co zlikwiduje bałagan w kadrze. Przypilnuj również, aby nie było ono w tej samej tonacji barwnej, co główny obiekt (idealnie by był to kontrastowy kolor). Dzięki temu zdjęcie będzie ciekawsze i przyciągnie oko.

6. Rozjaśnij cienie


Większość obecnie produkowanych aparatów ma tą wspaniałą zaletę, że korzysta z funkcji kompensacji ekspozycji. Znaczy to tyle, że gdy na zdjęciu znajdą się fragmenty słabiej doświetlone aparat "inteligentnie" rozjaśni te obszary. Nie masz w aparacie tej funkcji lub cienie są zbyt duże? Nic straconego. Z pomocą przyjdzie tutaj lampa błyskowa ustawiona na lekki błysk wypełniający.

7. Rozprosz światło


Miękkie, rozproszone światło podkreśla subtelność fotografowanych tematów i wydobywa szczegóły. Strzeż się jak ognia ostrego światła padającego bezpośrednio na obiekt, unikniesz dzięki temu przepaleń na zdjęciach. Jeśli tylko możesz użyj dyfuzora i  błysku wypełniającego, a najlepiej fotografuj w pochmurny dzień.

8. Prześwietlaj jasne obiekty


Gdy robisz zdjęcie jasnego motywu (np. biała róża) zwiększ ekspozycję o ok. dwie działki. Aparaty mają wyjątkową tendencję do niedoświetlania takich scen.

9. Unikaj wiatru


Próbowałeś kiedyś fotografować delikatny kwiat w wietrzny dzień? Zresztą wiatr nie musi być duży, by zepsuć zdjęcie. Lepiej zabierz ze sobą coś co osłoni obiekt przed ruchami powietrza (a jeżeli będzie białe i prześwitujące, to również posłuży jako dyfuzor).

Ficus sp.

10. Urozmaicaj fotografie


Dodaj kilka kropel wody, by uzyskać efekt rosy lub deszczu. Ustaw jednolite czarne tło, by wydobyć więcej szczegółów kwiatów. Bądź w tym kreatywny!



Na koniec dodam. Po prostu rób zdjęcia i nie zrażaj się początkami. Gdy wciągnie Cię makrofotografia, nie będziesz chciał przestać.

0 komentarze:

Prześlij komentarz