sobota, maja 21, 2011

Kilka rad dla początkujących fotoamatorów.

Fotografia to pełne wyzwań i ekscytujące hobby dostępne dla każdego, kto tylko ma na to ochotę. Droga do tego, by powiedzieć o sobie, że potrafię robić zdjęcia może być krótka i łatwa, lub długa i wyboista. Wszystko zależy od tego, jaką metodę nauki obierzemy. Niezależnie od tego, każdy z nas ma potencjał w sobie, by wziąć aparat do ręki zacząć pstrykać przyzwoite zdjęcia. Poniżej zamieszczam kilka rzeczy, na które osoba po raz pierwszy biorąca świadomie do ręki aparat powinna zwrócić uwagę.

Zenit 12XP - doskonały aparat dla chcących nauczyć się robić zdjęcia.

1. Sprzęt nie uczyni Cię fotografem

Tak, wiem, że świetnie jest pochwalić się przed znajomymi swoją nową lustrzanką z trzema obiektywami, w markowej torbie, statywem, lampą błyskową i zestawem filtrów. Jednak co z tego, że masz mnóstwo sprzętu, skoro nawet w połowie nie wykorzystasz jego możliwości. Zacznij od czegoś prostszego. Może być to wymieniony na obrazku Zenit 12XP (zapytaj rodziców, dziadków, może gdzieś leży w szafie i się kurzy) lub jakaś prosta cyfrówka. Od biedy telefon komórkowy z wbudowanym aparatem. Naucz się najpierw patrzeć jak fotograf, dostrzegać te właściwe momenty. Naucz się kadrować. Gdy stwierdzisz, że ten sprzęt Ci już nie wystarcza, zaoptarz się w coś lepszego. Jak to określił kiedyś mój znajomy, gdy doradzał mi na temat zakupu lustrzanki: "najpierw popedałuj trochę" - a było to właśnie o wspomnianym już Zenicie.

2. Carpe diem razy dwa

Rób zdjęcia podwójnie. Podczas nauki nie raz się okaże, że zdjęcie nie wyszło i nadaje się jedynie do kosza. Dlatego dobrym pomysłem będzie robienie kilku zdjęć tej samej sytuacji, przedmiotu, osoby. Dzięki temu zwiększysz szansę na wykonanie prawidłowego zdjęcia. Tym bardziej, jeśli korzystasz z aparatu cyfrowego chyba nie będzie dla Ciebie problemem zrobienie kilkuset (tysięcy) dodatkowych zdjęć?

3. Wyłącz lampę błyskową

Naprawdę, nie musisz jej używać! Po pierwsze włączona lampa błyskowa (zwłaszcza w trybie automatycznym) pozwala na skutecznie zniszczenie dobrego zdjęcia. Po drugie korzystając z niej nigdy nie nauczysz się radzić w słabych warunkach oświetleniowych. Korzystaj z naturalnego światła, wykorzystaj swoją kreatywność i ustawienia aparatu - to tylko wyjdzie Ci na dobre.

4. Popraw kadr

Czy uważasz, że umieszczanie osoby/obiektu w centrum kadru jest dobrym pomysłem?  Przecież marnujesz tyle miejsca na zdjęciu, w którym możesz umieścić inne ciekawe obiekty tworzące tło dla głównego tematu. Poza tym istnieje coś takiego, jak mocne punkty zdjęcia i złoty podział (lecz na te tematy poświęcę więcej miejsca w osobnej notce) - wykorzystaj to.

5. Korzystaj z manuala

Korzystanie z automatu w aparacie o wielkim LCD i wbudowaną funkcją retuszowania może być kuszące. Ale tak naprawdę nie rozwija w Tobie żadnych umiejętności fotograficznych (no, może poza kadrowaniem). Kiedy decydujesz się na zakup nowego aparatu, wybierz taki, w którym możesz wszystko ręcznie ustawić. Czas otwarcia migawki, przysłonę, czułość, balans bieli (jeśli to cyfrówka) i inne parametry, które wpływają na wynik końcowy. Gdy nauczysz się dobierać poprawnie te parametry, któż stanie Ci na drodze kiery fotografa!?

0 komentarze:

Prześlij komentarz